Dermoid Kist

Op. Dr. Eda Şahin Yumurtalık kistlerinin cerrahisi konusunda binlerce ameliyat yapmış ve bu konuda ileri derecede tecrübeye sahiptir. Dr. Şahin İstanbul ilinde kendi özel kliniğinde hastalarını değerlendirmekte ve ameliyatlarını anlaşmalı özel hastanelerde yapmaktadır.

Dermoid kist özellikle 20-30 lu yaşlarda genç kadınlarda sık görülen iyi huylu bir yumurtalık tümörüdür. Çoğunlukla tek yumurtadan olabileceği gibi %10-15 oranında her iki yumurtalıktan da gelişebilir. Dermoid kistin enteresan tarafı insan vücudundaki yapıların geşiştiği ekdoderm-endoderm ve mezoderm isimli tabakaları bünyesinde barındırması ve bundan dolayıdır ki saç, kıl, deri, kıkırdak ve kemik doku gibi dokuları barındıran enteresan bir kitledir.

Pelvik ağrı, karın şişliği, gerginlik, torsiyon, enfeksiyon ve nadirde olsa kanser geliştirme potansiyeli vardır.

Dermoid kistlerin kanser geliştirme oranı %1,4-2 arasındadır. Genellikle 40 yaş ustü, 8cm üstündeki ve hızlı büyüyen kitlelerin kanser olma riski yüksektir.

Dermoid kistin teşhisi çoğunlukla ultrason ile konulmaktadır. Hekimin gerek gördüğü durumlarda MR’da tanı ve teşhiste kullanılmaktadır.

Dermoid Kist Ameliyatı 

Dermid kist ameliyatı laparoskopik cerrahi(kapalı ameliyat) ile kist patlatılmadan yapılmalıdır. Dermoid kist içeriğinin karın içine dağılımına bağlı kimyasal peritonit dediğimiz enfeksiyon tablosu nadir(%0.2) olarak gelişebilir. Bu yüzden tecrübeli cerrahlarca yapılmalıdır.

Yumurtalık koruyucu ameliyat

Dermoid kist hastaları genç yaş grubu olgulardır. Çocuk sahibi olma, erken menapoza girmemek bu hastalarımız için çok önemlidir. Yumurtalık korunarak sadece kist alınarak bu ameliyat  laparoskopik cerrahi ile yapılabilir.

Op. Dr. Eda Şahin yüzlerce laparoskopik dermoid kist ameliyatı yapmış İstanbul’daki en tecrübeli hekimlerden biridir.

bir yorum bırakın