Gebelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri bünyeden bünyeye farklılık gösteren bir durumdur. Bazı kadınlarda belirtiler, döllenmenin oluştuğu günlerden itibaren hemen ortaya çıkarken, bazı kadınlarda 2. aydan sonra da görülebilir. Bazı anne adayları ise hamile olduklarını bile fark etmeyebilir. Yoğun olarak mide bulantısı ve kusma durumu yaşayan anne adaylarının hamilelik dönemi zorluklarla geçerken, hiçbir belirti yaşamayanlar rahat bir hamilelikle doğuma kadar gidebilir. Anne adayının yemek kokularına karşı duyduğu hassasiyet, bulantı hissi ve tiksinme hali geçicidir. Hormonlardaki değişimler sebebiyle vücudun verdiği tepkilerden biri de uyku isteğidir. Vücudun yeni bir hayat oluşturmaya çalışırken harcadığı enerjinin neticesinde halsizlik ve sürekli olarak uyuma isteği görülebilir. Hamileliğin ilk dönemlerindeki en önemli belirtilerden biri olan halsizlik, genellikle ilk 3 aydan sonra ortadan kalkar. Bunlara ek olarak baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, vücut sıcaklığında artış gözlemlenebilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri de regl öncesi dönemde yaşanan hormonsal değişimlere benzer bir seyir gösterebilir. Hamileliğin ilk belirtileri, döllenmenin oluşumundan sonraki 5-10 gün arasında hissedilebilir. Regl öncesi ve sırasında yaşanan şişkinlik hissi, hamileliğin ilk belirtilerinin arasındadır. Göğüslerde yaşanan hassasiyet, meme uçlarının ve çevresindeki halkanın koyulaşması da hamileliğe işaret eder. Göğüs ucunun etrafında görülen kabarcıklar, eskisinden daha belirgin hale gelir. Hormonlarda meydana gelen değişimlerin neticesinde görülen göğüs uçlarındaki koyulaşma ve hassasiyetin, tek başına hamilelik belirtisi olduğu söylenemez. Aylık regl periyotlarındaki gecikme, hamileliğin en güçlü belirtisi olarak gösterilir. Her zamankinden daha fazla çalışmaya başlayan hormonlar, yumurtalıkları hareketlendirerek yoğun bir akıntı oluşturur. Şeffaf ve kokusuz olan vajinal akıntı, hamilelik belirtisi olarak sayılabilir. Akıntının rengi sarı veya yeşile benziyorsa, iyiye işaret olmayabilir. Hamilelik belirtileri akıntı olsa da, bu durumun normal olup olmadığıyla ilgili bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

En erken hamilelik belirtileri adet döneminin gecikmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Adet ağrılarına benzer kasık bölgesindeki şişkinlik ve rahatsızlık hissi yaşanabilir. Kadınlar, hamile kalmaya çalıştıkları dönemlerde sürekli olarak vücutlarını dinler ve adet ile hamilelik belirtilerini kıyaslar. Ancak bu belirtiler adet dönemine rastladığı için anne adayları hamile olduğunun farkına varamayabilir. Rahimdeki yumurtaların, spermle buluşması neticesinde döllenme gerçekleşir. Ardından hamileliğin ilk günleri yaşanmaya başlar. En erken hamilelik belirtilerinden biri, mide bulantısıdır. Mide bulantısıyla birlikte, baş dönmesi yaşayan anne adaylarının sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Hamileliğin ilk döneminde; mide nöbetlerine, kramplar ve kusma eşlik edebilir. Hamileliğin ilk günlerinde yaşanan belirtilerden biri olan sık sık idrara çıkma isteği, birçok kişide görülen bir durumdur. Hormonların kan akışını hızlandırmasıyla böbreklerin çalışma hızı da öncekine göre hızlı olur. Gün içinde, tuvalete gitme ihtiyacı artarak yoğunlaşır. Bir süre sonra normale dönen idrar sıklığı, hamileliğin son döneminde tekrar ortaya çıkabilir. Bu dönemlerde, bol bol sıvı tüketilmelidir. Hamilelik hormonlarının bünyede toplanmasıyla, duygusal değişimler ve ağlama nöbetlerine baş dönmeleri de eşlik edebilir. Hormonların normalinden daha fazla çalışmaya başlamasıyla, anne adaylarında bazı duygudurum değişimlerinin yaşanması çok olağandır. Erken hamilelik belirtileri gebeliğin 12. haftasından sonra genellikle kaybolur.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta: İlk 7 Günde Hamilelik Belirtileri Neler Olur?

Döllenmeyi takip eden ilk 7 gün içinde, belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kişiden kişiye değişen hamilelik belirtilerinden biri de kasık ağrılarının başlamasıdır. Regl sancısını andıran hamilelik belirtileri kasık ağrısı ve kasılmalar üzerinde yoğunlaşır. Şişkinlik hissiyle birleşen ağrılar, minik misafirin habercisi olabilir. Bebeğin anne karnına yerleşmesi dönemini kapsayan ilk haftasında, bazen kanamalar görülür. Halk arasında, “üzerine adet görme” olarak da adlandırılan kanamalar kısa süreli olur. Kanamanın rengi pembe veya kahverengi olmakla birlikte, leke şeklindedir. Kanamalar, başlangıçta endişe verici bir durum olsa da sık görülen belirtilerden biridir. Kanama yaşayan anne adayı, bunu regl kanaması zannederken, hamile olduğu aklına gelmeyebilir.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik şüphesi olan kadınlar, yazılı belirtilerden birini veya birkaçını gösteriyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Geciken regl kanaması, hamileliğin yüzde yüz belirtilerinden biri olarak gösterilse de düzensiz kanama yaşayanlar için kesin sonuç olmayabilir. İlk hamilelik belirtilerinden olan sabah bulantıları ve onu izleyen kusmaların sık sık yaşanması da akla hamileliği getiren belirtilerdendir. Kasık bölgesindeki sancıların devamlı hale gelmesi, sırta ve bele vuran ağrılar, baş dönmesi, kusma, kokulara karşı duyarlılık ve idrara sık çıkmak gibi belirtilerin yanında; duygusal değişimler, sürekli uyuma isteği, halsizlik şikâyetleri varsa yüzde yüz hamileliğe işaret olduğu söylenebilir. Her hamile kadının bu belirtileri yaşaması zorunlu değildir. Hamileliğinin hiçbir ayında mide bulantısı, baş dönmesi yaşamadan doğum yapan kadınların varlığı da kayda değerdir. Hamileliklerinde bol bol su tüketen, dengeli beslenen ve kısa yürüyüşler yapan anne adaylarının sorunsuz bir hamilelik yaşadıkları bilinen bir gerçektir. Evde yapılan idrar testleri, kısa sürede, hamile olunup olunmadığına dair bir fikir verse de zaman zaman yanıltıcı olabilir. Bu yüzden, bir kadın doğum uzmanından destek almak yerinde bir karardır. Hamilelik şüphesi olduğunda yapılan kan tahlilinde, beta HCG hormon değerine bakılır. Bu değerin belli bir aralıkta olması, yüzde yüz hamilelik anlamına gelir. Ayrıca, ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi bebeğin varlığını kesin olarak gösterir.

bir yorum bırakın