Histerosalpingografi

Histerosalpingografi (HSG) nedir?

Histerosalpingografi(HSG )yani ilaçlı rahim filmi, tüplere ve rahim içine kontrast madde verilerek radyografik yöntemlerle incelenmesi için kullanılan bir tanı yöntemidir. İşlem esnasında radyografide görülen bir sıvı rahim ağzından rahim içine verilerek bu sıvının rahim içini ve tüpleri görünür hale getirmesi sağlanır.

Kontrast madde rahim ağzından basınçla verildiği için bazı durumlarda tüplerdeki mukus benzeri engelleyici yapıları temizleyerek tedavi edici etki de gösterebilir. Klasik olarak rahim filmi çekildikten sonraki ilk 6 ayda gebelik oranlarında bir yükselme vardır. Rahim filmi hem tüplerin hem de rahim içinin durumunu gösterdiği için kısırlık durumlarında yaygın olarak kullanılan bir tekniktir.

HSG (ilaçlı rahim filmi) hangi durumlarda istenir?

En sık kullanım nedeni kısırlıktır. Görüntüleme tekniklerindeki ilerlemelere rağmen tüplerin geçirgenliğini en iyi gösteren yöntem hala ilaçlı rahim filmi yani HSG’dir.

HSG (İlaçlı Rahim Filmi) çektirmek için ne yapmalıyım?

Genellikle infertilite, tüp bebek ya da kadın doğum polikliniklerine muayene olmak gereklidir. Eğer doktorunuz sizden HSG çekimini talep etmiş ise, HSG çekimi için gerekli reçeteyi mutlaka doktorunuzdan talep etmelisiniz.

HSG (ilaçlı rahim filmi) ne zaman çekilmelidir?

Mensturasyon bitiminden itibaren 3-4 gün içinde çekilmelidir. Bu bilgi yaklaşık olarak verilmiştir. HSG’yi  (Rahim Filmini) mensturasyon başlangıcından itibaren 14 gün içinde çektirebilirsiniz. Bu dönemde rahim içi dokusu ince ve gebelik ihtimali düşüktür. Böylece hem filmlerin kalitesi artar hem de olası gebeliğe verilecek zararlar engellenmiş olur.

bir yorum bırakın