HPV Tedavisi

HPV Tedavisi – İstanbul

HPV günümüzde 200 den fazla tipi bulunan ve %99 cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Cinsel aktif bayanların %75-80’ninde HPV pozitifliği mevcuttur. HPV bugun rahim ağzı kanserinin en önemli nedenidir.
HPV nin türüne göre değişik patolojilerle karşılaşabiliriz. Örneğin HPV 6 ve 11 tipleri hem kadın hem de erkekte genital siğillere yol açabilmektedir. HPV 16 ve 18’in başını çektiği 14-15 onkojenik tip ise kanser öncüsü lezyonlara(CINI, CINII, CINIII) ve kansere yol açabilmektedir.
Jinekolojik onkoloji uzmanı Op. Dr. Eda Şahin HPV ile ilişkili hastalıklarda İstanbul ilinde en tecrübeli hekimlerden biridir.

Öncelikle HPV demek kanser demek değildir. HPV  %90 oranında 1 yıl içinde vücuttan atılmaktadır.
Bazı risk faktörleri ile beraber(çoklu cinsel partner, erken yaşta cinsel ilişki, sigara, AIDS gibi genel vücut bağışıklığını düşüren durumlar) çok düşük bir oranda kanser öncüsü lezyonlara ve kansere gidiş olabilmektedir.

HPV rahim ağzı kanseri dışında Vulva(kadın dış genital organları), vajina, penis, anüs ve baş-boyun kanserleri neden olmaktadır. Bunların yanında prostat, mesane, akciğer kanseri ile de ilişkili olabileceğini gösteren çalışmalar tartışmalı olsa da mevcuttur.

HPV Nasıl korunabilirim?

Monogamik(tek eşlilik) yaşam
Sigaranın bırakılması
Kondom(prezervatif) kullanımı
HPV aşısı olmak(en önemlisi)

HPV ve bağışıklık sistemi

Serviks kanseri için genel bağışıklığın baskılandığı karaciğer nakli, böbrek nakli ve HIV(AIDS hastalığı) gibi durumlar risk faktörüdür. Fakat unutulmaması gereken husus HPV için lokal bağışıklıktır. Yani HPV nin yerleştiği rahim ağzı epitelindeki lokal bağışıklık veya bölgesel bağışıklık dediğimiz mekanizma daha önemlidir. Hiçbir problemi olmayan insanlara yönelikte çoğu zaman bu konuda sanki bağışıklık sistemleri bozukmuş gibi bir algı yaratılmakta ve bu konuda uzman olduğunu söyleyen kişiler tarafından çoğu zaman yalnış bilgiler aktarılmaktadır. Özellikle bağışıklığı kuvvetlendirdiği söylenerek hiçbir etkisi olmayan bazı ürünlerin satış ve pazarlaması yapılmaktadır.

HPV hemen kanser yapar mı?

HPV rahim ağzı(serviks) kanserinin en önemli risk faktörüdür. HPV nin rahim ağzında yaptığı değişiklikleri smear, kolposkopi ve biyopsi ile yakalayabiliyoruz.
ASCUS, LSIL, HSIL, ASC-H, AGC-NOS gibi değişik düzeyde olan belirtileri smear testinde yakalayabiliyoruz. Yine CIN1, CIN2 ve CIN3 gibi ibareleri aldığımız kolposkopik biyopsilerle tespit etmekteyiz.
Kanser gelişimi CIN1-CIN2-CIN3-Kanser şeklinde ilerlemektedir. Bu dönüşüm 10-15 yılı bulabilmektedir. Dolayısı ile CIN2 ve CIN3 aşamalarında yaptığımız LEEP veya konizasyon tedavileriyle kansere gidiş önlenebilmektedir.

HPV ve yol açtığı ASCUS, LSIL, HSIL, AGC, CIN2, CIN ve serviks kanseri gibi sorunlar Op. Dr Eda Şahin  tarafından Kolposkopik muayene ile olarak başarı ile incelenmektedir. Gerekirse LEEP, konizasyon işlemleri yapılmaktadır.

bir yorum bırakın