İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar kaçırma tedavisi

Op. Dr. Eda Şahin idrar kaçırma, genital sarkma ve genital bölgenin estetiği ile ilgili yılların getirmiş olduğu deneyimle ileri düzeyde ameliyatlar yapmaktadır. Bu konularda İstanbuldaki hekimler arasında en tecrübeli doktorların başında gelmektedir. Bu konuda kendi özel muayenehanesinde hastalarını değerlendirmekte ve ameliyatlarını anlaşmalı özel hastanelerde yapmaktadır. Kadınlarda idrar kaçırma yaşam kalitesini bozan sosyal ve hijyenik bir problemdir. Kadınlarda genel anlamda 3 tip idrar kaçırma vardır.

1.Stres Tip idrar kaçırma: Bu tip idrar kaçırmada hasta öksürürken, hapşırırken, gülerken veya ağır kaldırırken istem dışı idrar kaçırmaktadır.

Stres tip idrar kaçırmada tedavi: Bu tip idrar kaçırma ameliyat ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Yaptığımız cerrahilerde %95’lere varan oranda bir başarı söz konusudur.
Stres tip idrar kaçırmada sık yapılan ameliyat çeşitleri,

1-TOT ameliyatı: Vajinal yoldan yapılır. İdrar kanalının boynuna mesh dediğimiz yama ile yapılır. Ortalama 20-30 dakika sürmektedir. Aynı gün veya 1 gün hastanede yattıktan sonra taburculuk mümkündür.
2-TVT amaliyatı: Vajinal yoldan yapılır. İdrar kanalının boynuna mesh dediğimiz yama ile yapılır. TOT göre daha anatomik bir operasyon olup bazı çalışmalarda başarısı daha yüksektir. TOT ameliyatına göre tecrübe gerektirmektedir. Ortalama 20-30 dakika sürmektedir. Aynı gün veya 1 gün hastanede yattıktan sonra taburculuk mümkündür.
3-BURCH Ameliyatı: Açık veya laparoskopik(kapalı) teknikle yapılabilmektedir. Burada mesane boynu çift taraflı emilmeyen dikişlerle asılmaktadır. Stres tip idrar kaçırmada altın standart ameliyat olarak kabul edilmektedir. Başarı oranı oldukça yüksektir. Ortalama 1-1,5 saat ameliyat süresi olup, 1 veya 2 günde hastaneden taburculuk mümkündür.

2. Urge(aşırı aktif mesane) inkontinans veya Acil tip idrar kaçırma: Buna sıkışma türü idrar kaçırmada denilmektedir. Bu arada ani bir işeme isteği olmakta, gün içerisinde sık sık idrara çıkma, lavaboya yetişemeden idrarını kaçırma ve gece sık sık idrara kalkma gibi şikayetler mevcuttur.

Tedavi: Tedavisi en zor olan idrar kaçırma türüdür. Bu tip idrar kaçırmada ilaç tedavisi çoğunlukla uygulanmaktadır. Uygulanan ilaç tedavileri geçici bir rahatlama sağlasa da kalıcı bir çözüm değildir. İlaçların sürekli kullanılma gerekliliği, ağız kuruması, kabızlık gibi yan etkiler ilaca olan uyumu bozmaktadır. Yine mesane içi botoks uygulamaları olsa da bunlarda geçici bir çözüm sağlamaktadır.

Acil tip idrar kaçırmada ameliyat tekniği
Yine bu tip kaçırmada 2012 yılında tanımlanmış olan CESA-VASA isimli bir ameliyatlarla başarılı sonuçlar almaktayız. Bu ameliyat rahim kısmi alınarak yapılabileceği gibi rahim alınmadan da yapılabilmektedir. Bunun yanında rahmi alınmış kadınlarda da yapılabilmektedir. Orijinal makalesinde bu ameliyatın başarı oranı %77 olarak bildirilmektedir.

3.Mixt(karışık) Tip idrar Kaçırma: Bu tip idrar kaçırmada hem  hasta öksürürken, hapşırırken ve gülerken istem dışı idrar kaçırmakta hem de ani idrar yapma isteği ile beraber lavaboya yetişemeden idrarını kaçırma söz konusudur.

Tedavi: Karışık tip idrar kaçırmanın Tedavisinde her iki duruma yönelik ameliyatlar yapılmaktadır. Bu tip idrar kaçırmada stres komponenti için TVT ameliyatı, acil tip komponenti için CESA/VASA ameliyatı yaparak başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

bir yorum bırakın