İstmosel Tedavisi

Op. Dr. Eda Şahin İstmosel hastalığı konusunda yüzlerce hasta ameliyat etmiş bu konuda çok tecrübesi olan bir hekimdir. İstmosel konusunda İstanbul Nişantaşı’nda kendi özel muayenehanesinde hastalarını kabul etmekte, anlaşmalı olduğu özel hastanelerde ameliyatlarını yapmaktadır.

İstmosel hastalığının tedavisi için bizimle iletişime geçiniz.

İstmosel hastalığı son yıllarda sıklığı artan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır ve teşhisi çoğu zaman atlanabilmektedir. İstmosel rahimdeki sezaryen kesesinin tam iyileşememesi sonucu oluşan bir fıtıklaşmadır. Bu oluşan kese yapısı kısa bir sürede oluşabileceği gibi yıllar içinde de oluşabilmektedir. Özellikle adet sırasında kanın bir kısmı bu kese yapısında birikmektedir.

Hastaların şikayetlerine bakıldığında adet sonrasında özellikle koyu, katran şeklinde sürekli bir kanama şikayeti mevcuttur. Bu hastalardan çoğu zaman biyopsiler alınmakta, hormonsal ilaçlar kullanılmakta, hatta hormonlu spiral kullanılmakta fakat hastaların şikayetleri geçmemektedir.

Bunun yanında adet sancısı, gebe kalmada güçlük gibi şikayetlerde İstmosel ile ilişkilendirilmektedir.

Tedavisine bakıldığında en sık kullanılan yöntem laparoskopik(kapalı) ameliyat ile bu fıtıklaşan kesenin alınması ve o bölgenin tekrar dikilmesidir.

Bunun yanında histeroskopi yöntemi ve vajinal teknikle de İstmosel ameliyat edilebilmektedir.

bir yorum bırakın